Materiały ścierne mogą pozwolić na usuniecie niedoskonałości lakieru a także uporczywe zabrudzenia. Różne materiały mają rożne zastosowanie, dlatego warto produkty odpowiednio dobrze dopasować do własnych potrzeb. Kiedy kupić glinkę a kiedy wybrać pastę polerską?

Pasta do odświeżenia nie do czyszczenia

Podstawowa różnica jeśli chodzi o pastę polerską a glinkę to przeznaczenie. Pasta służy do odświeżenia lakieru a glinka do jego czyszczenia. Pasta to środki ścierne, które usuwać będą minimalną grubość lakieru i nie doprowadzą do jego zarysowania. W taki sposób będzie można pozbyć się warstwy oksydacyjnej, która odpowiada za matowienie karoserii i powoduje utratę głębi koloru. Stosując maszynę polerską będzie można usunąć rysy albo ich spłycić.

Zalety stosowania pasty polerskiej

Pasta to środek uniwersalny, który będzie można stosować na całą karoserię albo tez miejscowo. Polerowanie można wykonywać i ręcznie i maszynowo. Efekty aplikacji mogą być wyjątkowe, ponieważ będą wydobywać z lakieru głębię koloru oraz połysk. Najtańsze pasty kosztują około 10 złotych. Jednak warto sięgnąć np. po produkt premium firmy Meguiars, który kosztuje około 70 złotych, ale świetnie poleruje i jest również bezpieczny dla lakieru.

Wady pasty polerskiej

Do efektywnego polerowania musimy wykorzystywać maszynę polerska, której koszt zakupu zaczyna się od około 170 złotych za modele podstawowe. Przeprowadzenie prac wymagać będzie wprawy i doświadczenia, ponieważ łatwo można uszkodzić lakier, gdy między krążek a karoserię wpadnie choćby drobinka piasku.

Odświeżenie karoserii

Zastosowanie najtańszych past może powodować nawet wtórne powstanie rys, dlatego zaleca się stosowanie jedynie produktów uznanych firm, które jak wiadomo będą kosztować nieco więcej.

Kiedy zastosować glinkę?

Zanim zdecydujemy się na używanie glinki lub pasty polerskiej należy dokładnie przyjrzeć się powierzchni lakieru. Analizując problem trzeba uprzednio myć karoserię stosując szampon i najlepiej gąbkę, która będzie wykonana z mikrofibry. Widząc w dalszym ciągu uporczywe zabrudzenia będzie można stosować taki preparat jak tar & glue remover, który poradzi sobie z pozostałościami smoły, asfaltu czy żywicy. Jeśli nadal na powierzchni lakieru sa zaschnięte resztki brudu nie należy ich szorować ani usuwać siłowo. W tym przypadku właśnie sprawdza się glinka.

Zalety glinki

To masa plastyczna z właściwościami ściernymi. Największą zaletą będzie skuteczność w usuwaniu trudnych zabrudzeń, z którymi nie łatwo sobie poradzić. Dobrze użyta glinka w założeniu będzie bezpieczna dla lakieru. Biorąc pod uwagę możliwości jest tania, ponieważ za 100 gram dobrego produktu zapłacimy 25 złotych.

Wady glinki

Glinka ma właściwości ścierne ale nie służy polerowaniu karoserii. Jej złe użycie może powodować zarysowanie lakieru. Czyszczony element przed glinkowaniem musi być zroszony lubrykantem najlepiej quick detailerem, by zmniejszyć tarcie. Wykorzystanie glinki zajmuje sporo czasu i wymaga wprawy, dlatego nie każdy będzie w stanie sobie z nią dobrze poradzić.

Warto przeczytać